Studentu korporācijas Londonā atzīmē LU gadadienu


Apvienotajā Karalistē pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas svinēta Latvijas Universitātes (LU) 98. gadadiena. Kopā sanāca studentu korporācijas biedri, tajā skaitā arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, studentu korporācijas “Spīdola” biedre.

LU gada svētki Lielbritānijā parasti tiek svinēti Londonas Igauņu namā – vietā, kur savulaik bieži pulcējusies latviešu sabiedrība. Svinību vietas izvēli šoreiz ietekmēja arī tas, ka pasākumu plānoja apmeklēt vairāki vecāka gadagājuma cilvēki, un Igauņu namā uz zāli neved garas kāpnes, kā tas ir citās vietās.

Šī ir arī pirmā Vīķes-Freibergas uzstāšanās. “Jo mēs domājām par simtgadi, ka varbūt mēs aicināsim viņu šogad, un tad viņa teiks nē, un tad mēs varēsim teikt – tad uz nākamgadu, bet izrādījās, ka viņa tomēr atbauca šogad! “ saka studenšu korporācijas Anglijas kopas seniore Ruta Abakuks.

“Viena no viņu svētām tradīcijām bija tā, ka korporācijas kopas rīko Latvijas Universitātes dibināšanas gadadienas svinības,” stāsta Vīķe-Freiberga.

“Tas ir tāpēc, lai atcerētos to, ka latviešiem sava universitāte bija ārkārtīgi nozīmīga sastāvdaļa kopš neatkarības iegūšanas, un ka izglītība pašiem savā mātes valodā, protams, ir nepieciešama katrai valstij, ka tāda pastāv. Tajā pašā laikā tagad Anglijā man saka, ka esot 1400 latviešu studentu dažādās universitātēs un dažādās augstākās mācību iestādēs. Korporācija ”Dzintra” tātad uzņēmās atjaunot šo tradīciju, kas bija pārtūkusi līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu. Man jau ir pieredze ar šādiem pasākumiem, es esmu diezgan daudz runas teikusi dažādās trimdas pilsētās un zemēs, un man bija prieks braukt šurp,” norāda eksprezidente.

Vīķe-Freiberga savā runā atgādināja to, ka latviešiem vajadzētu būt savas valsts patriotiem, pieskārās arī “Brexit” tēmai un tam, ka Eiropas vienotība ir ļoti svarīga, taču brīžiem šajā vienotībā rodas plaisas.

Pēcāk pasākumā Vīķei-Freibergai arī bija uzdoti dažādi jautājumi. To vidū arī par “oligarhu sarunām”. “Manas prezidentūras beigās notika jau zināmas procedūras, varētu teikt, ka oligarhu lietas uzsākšanu. Pat tik tālu, ka viens no mūsu tā dēvētiem oligarhiem ir pārliecināts, ka toreiz jau Valsts prezidente kopā ar toreizējo ASV vēstnieci personīgi ir atbildīgas par to, ka viņš tika uz laiku apcietināts. Tas atkal ir pilnīgākais nonsenss, jo prezidente par to dabūja zināt pēc tam, kad tas bija noticis. Tāpat ASV vēstnieci – ne vienai, ne otrai nekāda vara nebija to izdarīt – vispār prezidentam tiesu sistēmā iejaukties nav varas. Es savulaik esmu izpelnījusies daudz pārmetumus par to,” sacīja Vīķe-Freiberga.

Tikmēr Anglijas studenšu korporācija “Dzintra” īpaši aicina savās rindās jaunās Anglijā studējošās studentes.

Avots: Ilze Kalve (Latvijas Televīzijas korespondente Lielbritānijā) http://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/studentu-korporacijas-londona-atzime-lu-gadadienu.a251392/

Foto: ekrānšāviņš no sižeta.